Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca jest świętem narodowym, które zostało ustanowione w Polsce w 2011 roku, aby uczcić pamięć żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli z reżimem komunistycznym, a często byli brutalnie prześladowani i zapomniani przez historię. Z tej okazji w Rudniku nad Sanem zorganizowano uroczystości, które miały na celu upamiętnienie tych bohaterów narodowych.
Obchody rozpoczęły się już w piątek (28.02.2025 r.) wykładem zatytułowanym: „Walczyli, abyśmy żyli w wolnej Polsce”, który wygłosił dr Dariusz Półćwiartek – Wicekurator Oświaty w Rzeszowie. Dzień ten miał na celu nie tylko upamiętnienie ich walki i poświęcenia, ale również przypomnienie o trudnej historii, o ich heroizmie, ofiarności i niezłomnej woli walki o wolną Polskę.
1 marca, Rudnickie Stowarzyszenie Pasjonatów Historii „Tropiciele Przeszłości” wraz z harcerzami oraz burmistrzem Tadeuszem Handziakiem spotkali się przy pomniku Nieznanego Żołnierza AK, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Wydarzenie miało wymiar nie tylko edukacyjny, ale także głęboko symboliczny, łącząc społeczność naszego miasta w hołdzie dla Żołnierzy Wyklętych.


fot. Rudnickie Stowarzyszenie Pasjonatów Historii „Tropiciele Przeszłości”.
fot. Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.