– W naszej Gminie wnioskowaliśmy w sumie o 30 drzew miododajnych i 20 sztuk krzewów. Rośliny miododajne zapewniają więcej pożywienia dla pszczół, motyli oraz innych owadów zapylających. Pomagają również chronić różnorodność biologiczną i wpływają pozytywnie na ochronę środowiska. Nasze ogrody, nasza przestrzeń jest niezwykle ważna dla pszczół i innych zapylaczy, dlatego też wnioskowaliśmy o te rośliny, aby nie były tylko ozdobą naszych krajobrazów, ale przede wszystkim były wsparciem dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dziękuję w imieniu swoim, ale i mieszkańców – Samorządowi Województwa Podkarpackiego za troskę o przyszłość przyrody, jak i ludzi – mówi Tadeusz Handziak burmistrz Gminy i miasta Rudnik nad Sanem.
Będzie więcej drzew i krzewów miododajnych w naszej Gminie
Klon pospolity, klon jawor, surmia, pęcherznica kalinolistna żółtolistna, tawuła szara, krzewuszka oraz dereń biały – to właśnie te gatunki drzew i krzewów pozwalają tysiącom pszczelich rodzin dbać o przyszłość flory Podkarpacia. I to przy ich pomocy Samorząd Województwa Podkarpackiego wspiera działania na rzecz ochrony bioróżnorodności.
14 października 2024 r., Wicemarszałkowie Województwa Piotr Pilch i Karol Ożóg przekazali symboliczne sadzonki drzew i krzewów miododajnych kilkudziesięciu samorządowcom z Podkarpacia, w tym także burmistrzowi naszej Gminy – Tadeuszowi Handziakowi.
Fot. Krzysztof Witek/Biuro prasowe UMWP